Jak dostać kredyt hipoteczny ?
Dodano: 11 mar 2022
Kredyt hipoteczny to najczęściej długoterminowe zobowiązanie, które – choć pozwala spełnić marzenia o własnym lokum – znacząco obciąża domowy budżet. Warto się do niego odpowiednio przygotować. Co zrobić, by nie żałować? Jak zwiększyć swoje szanse na uzyskanie wsparcia? Co radzi ekspert kredytowy?
Zwiększ swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Przeczytaj jakie działania warto podjąć jeszcze przed staraniem się o kredyt hipoteczny?
Kredyt na zakup domu lub mieszkania – jak się do niego przygotować?
BUDŻET DOMOWY – CZY STAĆ MNIE NA KREDYT HIPOTECZNY?
Dla większości z nas wzięcie kredytu hipotecznego to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji życiowych. Dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem powinien być dobrze i spokojnie przygotowany i przemyślany plan na budżet domowy. Określ czy dodatkowe ,stałe miesięczne i długoterminowe zobowiązanie udźwignie Twój portfel. Ważna jest nie tylko przyszła rata, ale też koszty czynszu, ubezpieczenia nieruchomości. Jednym z kosztów jest ubezpieczenia na życie, które zazwyczaj jest niezbędnym elementem przy kredycie hipotecznym.
Pod rozwagę warto również wziąć pod uwagę ewentualny wzrost oprocentowania kredytu a co za tym idzie większą ratę.
Nie pozwól więc aby Twoje marzenia o własnym domu stały się koszmarem i przysłowiową pętlą u szyi.
Wielką sztuką jest kupić nieruchomość tak, aby nie wydać wszystkich oszczędności, a potem nie móc pozwolić sobie na kino czy wakacje.
ZGROMADŹ ŚRODKI NA ODPOWIEDNIO WYSOKI WKŁAD WŁASNY ORAZ KOSZTY
Im wyższy wkład własny, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz kredyt hipoteczny. Obecnie większość banków wymaga, aby wkład własny pokrywał minimum 20 proc. wartości nieruchomości. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, część instytucji wymaga 10-procentowego wkładu własnego, jednak wiąże się to z koniecznością wykupienia przez kredytobiorcę dodatkowego ubezpieczenia.
Pamiętaj również, że wyższy wkład własny tym lepsza cena kredytu (niższa marża) a co za tym idzie niższe całkowite koszty kredytu hipotecznego.
Oprócz wkładu własnego musisz być również przygotowany na tzw. Koszty okołokredytowe.
Najczęstszymi są: wycena nieruchomości, ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości, koszt prowizji bankowej- choć tu coraz częściej baki rezygnują z tej opłaty i na ten moment na rynku jest wiele ofert bankowych bez potrzeby płacenia prowizji.
W niektórych sytuacjach Bank może zażądać również ubezpieczenia od utraty pracy.
Wyżej wymienione koszty nie są jedynymi podczas zakupu nieruchomości. Musisz być również przygotowany do poniesienia tzw. Opłat transakcyjnych przy zakupie mieszkania lub domu na rynku wtórnym to przede wszystkim:
- notariusz
- prowizja biura nieruchomości, jeśli korzystasz z takiej usług
- podatek PPC-3
- opłaty sądowe- wpis do ksiąg wieczystych ok. 200 zł
Jeśli kupujesz natomiast dom lub mieszkanie z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera opłacasz jedynie notariusza oraz opłaty sądowe.
ZADBAJ O ODPOWIEDNIO WYSOKĄ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ
W ramach procedury kredytowej bank sprawdza również zdolność kredytową klienta, czyli jego ogólną sytuację finansową. Na tej podstawie jest w stanie ocenić, czy kredytobiorca będzie w stanie w terminie regulować comiesięczne raty. Na zdolność kredytową wpływ ma wiele czynników, w tym:
- wysokość i źródło dochodów,
- stabilność zatrudnienia,
- liczba osób w gospodarstwie domowym.
- Liczba kredytobiorców
- Wysokość comiesięcznych zobowiązań np. raty, limity, alimenty
- Wiek kredytobiorcy
Każdy bank może w inny sposób przelicza zdolność kredytową, np. uwzględniać całość dochodu z umów cywilnoprawnych lub jedynie pewien procent. Oczywiście najlepiej postrzegana w bankach jest stała umowa o pracę, ale inne formy zatrudnienia, pod warunkiem, że są akceptowane przez Bank, również mogą doprowadzić do pozytywnej decyzji kredytowej. Żeby poprawić swoją sytuację finansową, możesz na przykład zgromadzić wyższy wkład własny lub zdobyć dodatkową pracę. Profesjonalny doradca finansowy podpowie Ci, co w Twoim przypadku będzie najlepszą opcją.
ZADBAJ O POZYTYWNĄ HISTORIĘ KREDYTOWĄ
Jednym z pierwszych elementów, jakie banki biorą pod uwagę przy udzielaniu kredytu na zakup domu/mieszkania, jest pozytywna historia kredytowa. Podnosi ona scoring klienta, czyli jego wiarygodność co do terminowej spłaty zobowiązań.
Na niekorzyść kredytobiorcy działają przede wszystkim zaległości w spłacie zaciągniętych kredytów. Dlatego najlepsze, co możesz zrobić, to terminowo regulować swoje zobowiązania. Jeśli bierzesz sprzęt na raty lub pożyczkę, ustal w banku polecenie zapłaty. Wówczas płatność będzie inicjowana automatycznie, co zabezpieczy Cię przed przegapieniem terminu.
Banki nie lubią również, jeśli zaciągasz zbyt wiele zobowiązań w krótkim czasie oraz posiadasz w zobowiązaniach tzw. „chwilówki”.
Nie patrzą również przychylnie na kredytobiorców, którzy mają wiele zapytań kredytowych w ostatnim czasie, szczególnie dotyczy to zapytań o kredyt gotówkowy.
Jeśli nie masz historii kredytowej, spokojnie. Nie musisz brać na pół roku przed żelazka na raty. To mit. Brak historii kredytowej przy kredycie hipotecznym nie jest przeszkodą w jego uzyskaniu.
Swoją historię kredytową w BIK możesz sprawdzić samodzielnie lub korzystając z usług doradcy kredytowego. Jeśli pojawią się jakieś nieścisłości, specjalista podpowie Ci, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu.
Jeśli poszukujesz eksperta od kredytów hipotecznych w Szczecinie lub okolicach, zapraszam do kontaktu
Honorata Szajner – ekspert kredytowy Szczecin