Kredyt Hipoteczny jaki wkład własny?

Dodano: 11 mar 2022

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Kredyt hipoteczny na zakup lub budowę nieruchomości  może zostać udzielony, o ile kredytobiorca solidarnie z Bankiem sam zapłaci za jej część . Pieniądze które należy  zaoszczędzić to także zapewnienie dla banku, że  świetnie zarządzasz swoimi finansami i będziesz w stanie terminowo spłacać kredyt.

Bank również  w ten sposób weryfikuje sytuację finansową przyszłego kredytobiorcy

Najpopularniejszą formą wkładu własnego jest posiadanie gotówki. Warto pamiętać, że każda wpłata dokonywana do dewelopera lub zbywcy na poczet kredytowanej nieruchomości jest wliczana do wymagalnego wkładu. Jeżeli więc przy umowie rezerwacyjnej wpłacimy np. 15000, to przed uruchomieniem kredytu wnosimy różnicę między wymaganym wkładem, a tym co już wpłaciliśmy. Jeżeli posiadamy działkę i chcemy na niej wybudować dom, to oczywiście wartość tej działki jest naszym wkładem własnym, dzięki czemu możemy uzyskać z banku środki na całą budowę.

Działka może stanowić wkład własny, jeśli nie jest obciążona hipoteką. Posiadając działkę w kredycie, bank może nie przyjąć jej jako wkład własny.

Minimalnym wkładem własnym określonym w Rekomendacji KNF , jest wartość 10% (tzn. LTV 90%) i 20% (LTV 80%). Zależy to od indywidualnej polityki kredytowej banku. Standardowo, konsument powinien posiadać wkład na poziomie 20%. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy bank ubezpieczy różnicę między 10% a 20% wkładu (tzw. Ubezpieczenie Niskiego wkładu własnego). Instytucje finansowe różnie podchodzą do tego zagadnienia. Jedne wymagają 20%, inne 10%, ale podwyższają marżę z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Są też banki, które koszt ubezpieczenia biorą na siebie, dzięki czemu klient nie ponosi dodatkowych opłat z tego tytułu.

Zatem jeśli nie masz wystarczająco gotówki, aby sfinansować interesującą Cię inwestycję, możesz wybrać bank, który oferuje kredyt z wkładem własnym na poziomie 10 % a pozostałe 10% jest ubezpieczone. Koszt ubezpieczenia niskiego wkładu własnego ponosisz do momentu, w którym saldo kredytu będzie wynosiło 80% wartości zabezpieczenia.

Sytuacji na rynku kredytów hipotecznych nie poprawiła tym bardziej sytuacja związana z epidemią Covid19 . Aktualnie znacznie trudniej o przyznanie pozytywnej decyzji kredytowej. Banki zabezpieczają się jak tylko mogą, przed ryzykiem udzielenia kredytu.  Większość z nich  w ostatnim czasie nie uwzględnia np. dochodów pochodzących z działalności gospodarczej czy umów zleceń/dzieło


10% wkładu

10% wkładu

10% wkładu

20% wkładu

20% wkładu


15% wkładu

20% wkładu

15-20% wkładu

10-20% wkładu

20% wkładu


Potencjalna mnogość ofert  i  procedur sprawia, że decyzja o wyborze tej właściwej z pewnością nie będzie należeć do najłatwiejszych. W tej sytuacji zdecydowanie rekomendowane jest więc skorzystanie z ekspertów finansowych , którzy dysponują wiedzą oraz doświadczeniem i pomogą z sukcesem przejść przez cały ten proces kredytu hipotecznego . Finansowe Szycie gwarantuje fachowe wsparcie w tym zakresie. Jesteśmy do dyspozycji, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy ewentualne wątpliwości. Myślałeś o kredycie na zakup mieszkania lub budowę domu w Szczecinie lub jego okolicach? Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce.

Honorata Szajner – ekspert kredytowy Szczecin

© 2022 Finansowe Szycie - Ekspert kredytowy Szczecin - Doradca kredytowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Witryna używa ciasteczek, korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację plików cookies.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Call Now