Kredyt hipoteczny – krok po kroku

Dodano: 11 mar 2022

Przepiękny domek z ogrodem na przedmieściach, czy mieszkanie w jednym z najbardziej prestiżowych wieżowców, w samym centrum miasta? Czy to właśnie jedno z Twoich marzeń, które przez brak wystarczającej ilości pieniędzy wydaje Ci się odległe i nierealne? Wcale nie musi to być tak niemożliwe, na jakie wygląda. Kredyt hipoteczny pomógł niejednemu zostać właścicielem wymarzonej nieruchomości. Tylko jak to właściwie wygląda i jak możesz uzyskać kredyt hipoteczny?

Twoja zdolność kredytowa, a koszty

Pierwszym etapem procesu ubiegania się o kredyt hipoteczny jest ocena Twojej zdolności kredytowej. Bank musi przede wszystkim sprawdzić, czy jesteś wiarygodnym potencjalnym kredytobiorcą, czy będziesz w stanie terminowo spłacać dług i posiadasz wystarczające środki do opłacenia zarówno rat kredytu z oprocentowaniem, jak i innych dodatkowych kosztów. Dzięki wyliczeniu zdolności kredytowej dostaniesz jasno określoną granicę budżetu. Pozwoli Ci to na racjonalną ocenę swoich finansowych możliwości i wybranie adekwatnej do nich nieruchomości. Unikniesz dzięki temu zaciągnięcia zbyt dużej kwoty kredytu, która może Cię przerosnąć i doprowadzić do głębokiego zadłużenia czy nawet bankructwa.

Oprócz samej kwoty kredytu, do spłaty długu dochodzą Ci inne dodatkowe koszty takie jak prowizje, oprocentowanie oraz ubezpieczenie.

Daj swojemu wymarzonemu mieszkaniu czas i skup się właśnie na najkorzystniejszej ofercie danego banku. Mierz siły na zamiary!

Jeśli chcesz poznać swoją zdolność kredytową dla kredytu hipotecznego wypełnij ankietę dostępną na stronie:

 

 

Ahh, ta biurokracja…

Jak to z bankami bywa, zawsze w którymś momencie napotykasz na swojej drodze dokumenty… Tu będziesz miał z nimi pierwszą styczność już wcześniej, a mianowicie podczas podpisywania umowy przedwstępnej. Podpisujesz ją z właścicielem nieruchomości, którą chcesz nabyć. W następnym etapie jest ona niezbędna podczas składania wniosku o kredyt hipoteczny. W takiej umowie musi znaleźć się lokalizacja nieruchomości, cena, dane osobowe Twoje i właściciela, termin podpisania umowy i wysokość ewentualnej zaliczki, jeśli taką ustalono.

Składając wniosek o kredyt hipoteczny do banku musisz dostarczyć go wraz z wymaganymi dokumentami: dowód osobisty, dokumenty przedstawiające rodzaj i wysokość dochodów, najczęściej zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, jeśli niedawno spłaciłeś jakieś zadłużenia kredytowe, dobrze jest również uzyskać zaświadczenie z banku z dowodem spłaty.

Teraz to już tylko formalność!

Pozostało czekanie… Na decyzję banku, czy kredyt został Ci przyznany, czy jednak z jakiegoś powodu nie udało się. Aby zaoszczędzić czas i nerwy, postaraj się złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w różnych bankach na raz, mając wtedy w zanadrzu “plan B”, gdy któryś bank odmówi Ci sfinansowania Twojej nieruchomości. Może również się zdarzyć, że ewentualnie zaproponują Ci ofertę z pewnymi zmianami.

W momencie pozytywnego rozpatrzenia wniosku, proszony jesteś o dostarczenie dodatkowych, wymaganych przez bank dokumentów niezbędnych do zakończenia procesu ubiegania się o kredyt. Gdy już wszystkie pozycje z checklisty będziesz miał za sobą…. Nadejdzie ten ważny moment podpisania umowy kredytowej. Masz na to zazwyczaj 30 dni. Dokładnie, szczegółowo przeczytaj dokument wraz z wszystkimi “pisanymi małym druczkiem”.

Udało się! Masz to, dostałeś kredyt hipoteczny! Teoretycznie. W zależności czy nabywasz nieruchomość na rynku pierwotnym, czy wtórnym, zasady uruchomienia kredytu różnią się od siebie. Przy rynku pierwotnym, bank będzie wypłacał pieniądze zgodnie z ustalonymi przez właściciela czy dewelopera terminami spłat. Dopiero po upłynięciu okresu inwestycji, będziesz mógł podpisać akt notarialny. Sytuacja przy nabyciu nieruchomości na rynku wtórnym różni się o tyle, że aby uruchomić kredyt musisz najpierw podpisać akt notarialny i przedstawić go bankowi, ponadto będzie od Ciebie wymagał potwierdzenia o wpłaceniu przez Ciebie ustalonej kwoty za mieszkanie. Dodatkowym dokumentem, który będziesz musiał dostarczyć będzie ubezpieczenie danej nieruchomości od zdarzeń losowych. Gdy już bank otrzyma od Ciebie wszystkie powyższe wymagane dokumenty, nastąpi uruchomienie Twojego kredytu hipotecznego.

Skontaktuj się ze mną jeśli szukasz eksperta kredytowego w Szczecinie i okolicach  bezpłatnie pomogę Ci przejść cały proces kredytu hipotecznego  na zakup domu lub mieszkania oraz na budowę domu

 

Honorata Szajner – ekspert kredytowy Szczecin

© 2022 Finansowe Szycie - Ekspert kredytowy Szczecin - Doradca kredytowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Witryna używa ciasteczek, korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację plików cookies.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin

Call Now