Kredyt na zakup domu pod miastem
Dodano: 11 mar 2022
Coraz częściej kontaktują się ze mną Klienci, którzy chcą nabyć dom w spokojnej okolicy i pytają o sposób przeprowadzenia transakcji oraz procedurę kredytową.
Pandemia spowodowała że ten temat stał się tematem na czasie i Klienci coraz częściej szukają możliwości zamieszkania w domu choćby z najmniejszym ogródkiem. Pytań o to, od czego zacząć, jeżeli chce się nabyć taką nieruchomość jest coraz więcej.
Co zrobić, żeby było maksymalnie bezpiecznie? Jaka jest różnica pomiędzy kupnem nieruchomości od dewelopera a od firmy budowlanej?
Pierwszy krok to ustalenie ze sprzedającym czy będziecie podpisywać umowę deweloperską z rachunkiem powierniczym.
Dlaczego akurat ta kwestia powinna być poruszona na początku? Ponieważ od tego zależy, kiedy będzie można wnioskować o kredyt hipoteczny.
Na podstawie w/w informacji stwierdzamy, czy jest on deweloperem w rozumieniu ustawy, czy po prostu firmą budowlaną.
Gdy zaś sprzedawca nie będzie podpisywał umowy deweloperskiej z rachunkiem powierniczym, to znaczy, że jest firmą budowlaną. Oczywiście od strony technicznej nie ma żadnej różnicy, bo oba typy firm tak samo budują nieruchomość.
Bank wiedząc, że dana firma jest deweloperem w rozumieniu ustawy, nie obawia się wypłacać pieniędzy z kredytów w trakcie budowy kolejnych etapów. To w pełni bezpieczne, ponieważ gotówka klientów chroniona będzie przez rachunki powiernicze.
W obu przypadkach nie należy się martwić o bezpieczeństwo transakcji, ale trzeba pamiętać, że będzie ona przebiegała nieco inaczej.
Podstawowa różnica wiąże się z kredytem hipotecznym. Jeśli firma to deweloper w rozumieniu ustawy, o kredyt możecie występować w dowolnym momencie budowy. Jeżeli zaś przedsiębiorstwo jest po prostu firmą budowlaną, o kredyt możecie wnioskować dopiero po zakończeniu prac budowlanych. Co to oznacza w praktyce? Czasami trzeba czekać kilka lub kilkanaście miesięcy, żeby móc złożyć dokumenty do banku.
Przy zakupie mieszkania od dewelopera nie musicie się martwić o to, co będzie za kilka czy kilkanaście miesięcy. Po prostu rezerwujecie lokal, składacie wnioski i po przeprowadzonej analizie dostajecie odpowiedź ze strony banku. Tym samym cała transakcja jest dużo mniej stresująca niż w przypadku nabywania nieruchomości od firmy budowlanej.
Warto mieć na uwadze, że sama procedura uzyskiwania kredytu trwa od miesiąca do dwóch, dlatego wszystko powinno być ustalone z firmą budowlaną i po prostu dobrze rozplanowane. Można sobie wyobrazić, co by się stało, gdyby po wielu miesiącach oczekiwania na możliwość złożenia wniosków nagle straciło się pracę, zmieniło ją albo usłyszało o zaostrzeniu kryteriów przyznawania kredytów. Wtedy po prostu pojawia się poważny problem. Niestety nie wszystko da się przewidzieć na tyle w przód, ale możemy zminimalizować ryzyko i pomóc Wam w odpowiednim zaplanowaniu procedury zakupu. Skontaktuj się ze mną telefonicznie, a ja postaram się zrobić, to co będzie możliwe, aby zapewnić Wam poczucie bezpieczeństwa.
Więcej informacji na temat moich usług doradztwa kredytowego i pomocy przy zakupie mieszkania lub domu oraz kredytu hipotecznego znajdziecie na kredyty hipoteczne
Honorata Szajner- ekspert kredytowy Szczecin