Polski Ład – wkład własny i dopłaty do kredytu hipotecznego

Dodano: 11 mar 2022

Nowy Ład to rządowy program, który w założeniu ma stanowić wsparcie dla polskiej gospodarki po kryzysie związanym z pojawieniem się pandemii Covid-19. Opiera się on na dziesięciu filarach, w tym m.in. obniżce podatków. W jego ramach Polacy będą mogli również liczyć na pomoc w uzyskaniu pierwszego mieszkania i dopłat do kredytu hipotecznego. Jak ma to wyglądać w praktyce? Czy kredyt na zakup domu/mieszkania bez wkładu własnego stanie się możliwy?

 

Kredyt na zakup domu/mieszkania bez wkładu własnego – czy to możliwe?

Jedną z podstawowych barier, która utrudnia młodym ludziom wzięcie kredytu hipotecznego, a tym samym spełnienie marzeń o własnym mieszkaniu, jest brak wystarczających środków na wkład własny. Obecnie banki wymagają posiadania kapitału początkowego na poziomie 20 proc. (10 proc, jeśli kredytobiorca wykupi dodatkowe ubezpieczenie).

Przepisy przyjęte w Nowym Ładzie mają eliminować tę przeszkodę. Zgodnie z nimi, państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie udzielać uczestnikom programu gwarancji bankowych pozwalających na uzyskanie kredytu na zakup domu/mieszkania bez wkładu własnego.

Udzielana gwarancja stanowić będzie swoistą obietnicę dla banku, że odzyska on część długu od państwa, jeśli uczestnik programu nie będzie w stanie spłacić swojego zobowiązania. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, Bank Gospodarstwa Krajowego ma gwarantować do 20 proc. wartości nieruchomości, jednak maksymalna kwota gwarancji nie może przekroczyć 100 tys. złotych.

 

Jakie warunki należy spełnić, by móc skorzystać z gwarancji BGK?

Z gwarancji BGK będą mogły skorzystać małżeństwa, osoby, które samotnie wychowują przynajmniej jedno dziecko, oraz osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub całkowitym. Co ważne, żeby otrzymać kredyt na zakup domu/mieszkania bez wkładu własnego, osoby uprawnione muszą mieć zdolność kredytową, czyli osiągać odpowiednio wysokie, stabilne zarobki. W ocenie zdolności kredytowej pomóc Ci może ekspert kredytowy.

Sprawdź swoją zdolność kredytową na kredyt hipoteczny ! Wypełnij poniższą ankietę

 

 

Co więcej, w roku wnioskowania wiek osoby ubiegającej się o kredyt, a w przypadku małżeństw wiek młodszego małżonka, nie może przekroczyć 40 lat. Kredyt można przeznaczyć na jeden z celów:

  • zakup mieszkania lub domu (z uwzględnieniem kosztów wykończenia nieruchomości),
  • zakup działki w celach budowlanych,
  • budowa domu jednorodzinnego,
  • wkład budowlany.


Kredyt hipoteczny – dopłaty od państwa. Dla kogo i ile?

 Uczestnicy programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” będą mogli również liczyć na dopłaty do kredytu hipotecznego. Będzie to tzw. spłata rodzinna. Kwota dofinansowania wyniesie:

  • 20 000 zł – gdy beneficjentowi programu urodzi się drugie dziecko,
  • 60 000 zł – gdy uczestnikowi programu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko.

Co ważne, suma dopłat nie będzie jednak mogła przekroczyć 100 000 złotych. Dodatkowo dopłaty nie będę przekazywane uczestnikowi programu, lecz bankowi – jako nadpłata kredytu. Pozwoli to zmniejszyć zadłużenie kredytu.

Ubieganie się o kredyt na zakup domu/mieszkania to zawsze żmudna procedura, która wymaga spełnienia wielu formalności. Dlatego warto skorzystać ze wsparcia eksperta.  Doradca finansowy przedstawi Ci wszelkie szczegóły i wskaże optymalne rozwiązania, co ułatwi proces ubiegania się o kredyt hipoteczny.

Należy zaznaczyć , że na moment pisania tego artykułu banki jeszcze nie dostały konkretnych wytycznych więc nie jest znany ostateczny kształt programu.

Jeśli pojawią się dodatkowe informacje artykuł zostanie zaktualizowany.

Jeśli poszukujesz eksperta od kredytów hipotecznych w Szczecinie lub okolicach , zapraszam do kontaktu

Honorata Szajner – ekspert kredytowy Szczecin

© 2022 Finansowe Szycie - Ekspert kredytowy Szczecin - Doradca kredytowy. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Witryna używa ciasteczek, korzystanie z serwisu internetowego oznacza akceptację plików cookies.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl Strony internetowe Szczecin